نگاهی به همایش های مرتبط با وب برگذار شده در ایران به بهانه برگذاری سومین دوره روز جهانی کاربردپذیری در مهر ماه

by MDP 22. September 2012 13:18
سال پیش بود که همایش روز جهانی کاربرد پذیری در تهران دانشگاه علم و فرهنگ برگذار شد.دبیر این همایش - پرهام باغستانی - با تلاش هایی که انجام داده بودن تونستن همایشی خوبی رو برگذار کنن.
این همایش تاثیرات بسیار خوبی در جامعه تسعه دهندگان و طراح ها داشت.یکی از این اتفاقات مبارک توجه بیشتر شرکت های بزرگ به بحث کاربردپذیری محصولاتشون بود.اتفاق خوب دیگه ای که افتاد این بود که مقالات خوبی در این ضمینه نگارش شد که نشون دهنده توسعه فرهنگ این مضوع بود.البته اتفاقات جالب دیگه ای هم افتاد.علی رضا نیکوکار(که به نظر من یکی از بهترین ارائه های سال قبل رو انجام داد) میگفت بعد از اون همایش تمام طراحان وب توی رزومه هاشون این جمله رو اضافه کرده بودن UI/UX !!!!!! که خیلی جای تاثف داره که چرا بدون اینکه دانش این مورد وجود داشته باشه افراد جلوه و اثر گذاری این مورد رو به همین سادگی در نگاه عموم خراب میکنن !
 
چند وقت پیش هم همایشی با عنوان "استاندارد های وب و بستر وب باز" برگذار شد که خیلی خیلی مفید و کارا بود.این همایش هم که به همت "پرهام باغستانی" و "تیسا اینتراکتیو" برگذار شد خیلی خروجی های خوبی داشت.
اگر بخوام این خروجی های خوب رو نام ببرم می تونم به این موارد اشاره کنم که :
 
اول : جلب شدن توجه افراد به HTML5 و CSS3
  در این همایش امیر عباس عبدالعلی با ارائه خوبی که در این ضمینه داشت توجه خیلی ها رو به این مورد معطوف کرد.اگر هم دقت کنید مقالات خوبی به زبان فارسی هم در این ضمینه نگارش شد.البته جا داره از کتاب خوب امیر عباس هم ذکر کنم که اطلاعات جامعه توسعه دهنده رو در مورد HTML5  بهتر کرد.
  همچنین "شاهو طوفانی" و "امیر سروری" هم با ارائه های خوبشون توجه همه رو به سمت قدرت و کارایی CSS3 بردند.امیر سرور هم با ارائه بسیار خوبش در ضمینه "Responsive Design" باعث شد که حداقل این اسم به گوش خیلی ها برسه.من خودم به شخصه در این مورد اطلاعاتی نداشتم ولی بعد از اون ارائه به دلیل جذابیتی که برام داشت مطالعات زیادی انجام دادم.
 
دوم : باز شدن مشکل اصلی وب پارسی یعنی فونت
ناصر حاجیلو هم در ارائه خودش در مورد "استفاده از فونتهای فارسی در وب" تونست در قدم اول این مورد رو برای همه روشن کنه که چرا ما با فونت های فارسی مشکل داریم و در مرحله دوم با معرفی راه کارهایی سعی در رفع موانع سر راه داشت که به نظر من و با توجه به بازخوردی که از افراد مختلف داشتم، موفق عمل کرد.
 
سوم : موبایل وب !
اتفاق خوب دیگه ای که در این همایش به وقوع پیوست جلب شدن توجه ها با سمت موبایل وب بود که امروزه در دنیا خیلی کاربرد زیادی داره پیدا میکنه.متاسفانه پرهام به دلیل کم بودن زمانش نتونست ارئه خودش رو کامل کنه ولی در همون حد هم خوب بود.
 
چهارم : ماکروسافت دوست اپن سورس :)
ارائه جالبی هم ما از آقای مهدی تقی زاده داشتیم که در مورد ماکروسافت و رویکرد جدیدش در مورد اپن سورس داشتیم که یه جورایی برای جامعه ما لازم بود.چون همیشه این درگیری در جامعه توسعه دهنده ها در مورد ماکروسافت وجود داشته و حتمی هم خواهد داشت.
 
و اما امسال هم قراره مثل دو سال قبل قراره همایش روز جهانی کاربرد پذیری در مهر ماه برگذار بشه.این همایش با رویکرد "کاربرد پذیری در سیستم های مالی" قراره که برگذار بشه.این رویکرد از چندین جهت خوب خواهد بود :
اول اینکه ما شرکت های زیادی داریم که در ضمینه سیستم های مالی کار می کنن و از اونجایی که بحث رقابت زیاد هست میشه امیدوار بود که این ارائه های جالبی رو ببینیم.
از طرفی هم سیستم های جالبی مثل سبدیار در حال توسعه هست که حرف هایی برای گفتن خواهند داشت.
 
من به شخصه برای شرکت در این همایش لحظه شماری می کنم و امیدوارم خیلی از شما ها رو اونجا ببینم.
 
موفق باشید :)
 

Tags:

شروع به کار یک شرکت، باید ها و نباید ها

by MDP 8. September 2012 16:55

سلام.

چند وقتی هست که درگیر کار های شغل جدید بودم و وقتی برای نگارش مطالب جدید نداشتم

از وقتی که چارگون رو ترک گفتم و وارد بیزنس جدید خودمون شدم با چالش های خیلی زیادی دست و پنجه نرم کردیم که لازم دیدم در موردشون و راه حل هاشون چند خطی ینویسم.

 

راه اندازی یک کسب و کار جدید به اولین چیزی که نیاز داره ایده هست.خیلی واضحه که اگه شما وارد هر کاری بشید ( مثل تولید نرم افزار ) بدون ایده و نقاتط قوت خیلی زود توسط رقبا زمین زده میشید.

استفاده از ایده های جدید ، روش های روز دنیا و ... همیشه جوابگو نیستن.چرایی این مساله هم خیلی واضح و روشنه.شما برای کسب کارتون اگر یک پشتوانه مالی خیلی(تاکید میکنم که خیلی ) خوب دارید میتونید ایده  جدید کسب و کارتون رو شروع کنید.

ولی اگر این پشتوانه رو نداشته باشید تیم شما زمین میخوره.چون ایده های جدید درسته که خیلی خوبه ولی ناشنخته های زیادی داره که ممکنه شما رو از ارائه اولیه محصول یا خدمتتون به بازار عقب بندازه و شما تمام دارایی های اولیه رو بابت این موضوع از دست میدید.

خاطرتون باشه ایدتون رو همیشه جایی به کار ببرید که حداقل با ضعیف ترین رقیبتون از نظر کار و تولید برابر باشید.

نکته اصلی اینه که : داشتن یک محصول تکراری قابل فروش در زمان حال همیشه بهتر از محصول خیلی خوب ولی غیر قابل فروش در حال حاظر هست.

این کار باعث مقاوم شدن اسکلت کسب و کار شما میشه.

 

مسئله مهم دیگه شروع کردن یک کسب و کار اینه که شما هیچ وقت نباید پس رفت داشته باشید.اگر در کارتون پس رفت داشته باشید مشتری هاتون به شما بی اعتماد میشن.

همیشه دقت داشته باشید که اگر بیزینس شما در مرحله اولیه تمام قدرت خودش رو نمایش بده دستش خونده میشه.

استعداد ها ، ایده ها و نقات قوت خودتون رو یکجا به نمایش نذارید.

برای مثال اگر در ماه اول ارائه خدمتون به بازار تمام ایده هایی که دارید رو نمایش بدید دیگه برای ماه های آینده چیزی برای نمایش نخواهید داشت.در ایران ما زود تر از پولی که رو زمین افتاده شده ایده دزدیده میشه.

همیشه باید چیزی توی آستین داشته باشید که وقتی روی محصول رقیب ایده خودتون رو دیدید بتونید از خدتون و محصولتون دفاع کنید.

 

ادامه دارد...

Tags:

My Groups

Poll

از چه پلتفرمی برای توسعه استفاده می کنیدShow Results

Month List